Da li nam preti nestašica čokolade?
Izvor: Tanjug
Cirih -- Cene kakaa će i dalje rasti pod uticajem
povećane tražnje, smanjene proizvodnje i spekulacija do kojih će
neizostavno doći u novonastalim okolnostima
Pored toga, proizvodnja kakaa opala je širom Venecuele, koja je nekada proizvodila polovinu ukpune svetske proizvodnje ove kulture. Danas Obala Slonovače i Gana daju više od polovine svetske proizvodnje ove kulture, neophodne za pravljenje čokalade.
Prošle godine godine Venecuela je proizvela 14.000 tona kakaa, najmanje u poslednjih 50 godina, jer poljoprivreda propada u ekonomiji u kojoj dominira nafta. Ta zemlja, koja ima najveće rezerve nafte na svetu, uvozi 70 odsto hrane za svoje stanovništvo.
Proizvođači čokolade i dalje cene venecuelanski kakao kao jedan od najboljih na svetu, pogotovo sortu krioljo, navodi list i ocenjuje da vlada Venecuele propušta zlatnu šansu da unovči sve veći apetit ostatka sveta za čokoladom.
Kako predvidaju analitičari, situacija se neće promeniti ni u narednim godinama. Potražnja će i dalje rasti a proizvođači neće moći da je zadovolje, što će još više razbuktati rast cena ove sirovine.
Najveći proizvođači čokolade, kao što su švajcarske kompanije Beri Kalebo (Barry Callebaut) i Nestle već su reagovale, pridruživši se inicijativi "Kokoa Ekšn" koju je polovinom maja ove godine pokrenula međunarodna fondacija "Kokoa".
Dvanaest raznih udruženja iz čitavog sveta, koja podržavaju proizvodnju kakaa i čokolade, angažovala su se u naporima da 300.000 uzgajivače ove kulture u Gani i na Obali Slonovače udvostruče proizvodnju do 2020.
Još se ne zna da li će ova inicijativa uroditi plodom, ali ono što je sigurno jeste da će cene dotle i dalje rasti, uz rizik da čokolada postatane luksuzna roba, zakjučuju belgijski mediji.
Коментари
Постави коментар