10 najvecih udara meteora u istoriji (prvi deo)

10. Ensishajmski meteorit


Meteor koji je udario u Ensishajm, crtezNajstariji zabeleženi meteorit pao je na zemlju 7. novembra 1492. u malom francuskom gradu Ensishajmu. Glasna eksplozija se prolomila pre nego što je kamen težak 150 kg pao u pšenično polje. Jedini očevidac je bio mladi dečak, ali se vest brzo raširila i stanovnici gradića su se okupili i lomili komadiće kamena kao suvenire. Ćak je nemački kralj Maksimilijan došao da pogleda kamen na putu za bitku sa Francuzima. Zaključio je da je to znak sa nebesa da će u predstojećem sukobu pobediti, što se i desilo. Danas se komadi meteorita nalaze u brojnim muzejima širom sveta, a najveći deo se može videtu u Ensishajmskoj palati.

9. Pikskil
Majkl Nap je dok je bilo u svojoj kući u Pikskilu, 9. oktobra 1992, prepao glasan tresak. Kada je izašao ispred, video je da je gepek na njegovom automobilu smrvljen i da se kamen veličine fudbalske lopte nalazi u krateru ispod. Meteorit se sada nalazi u Prirodnjačkom muzeju na Menhetnu, a oštećeni automobil je kupio kolekcionar meteorita.

8. Meteorska kiša u Park Forestu
Kolbi Navaro je sedeo za komjuterom kada je 26. marta 2003. kroz krov njegove kuće proleteo meteorit, udario u štampač, odbio se o zid i pao na pod. Kamen veličine deset centimetara bio je deo meteorske kiše koja je pogodila oblast u blizini Čikaga i oštetila šest kuća i tri automobila.

7. Barvel
Na Badnje veče 1965. engleski gradić Barvel pogodilo je hiljade fragmenata najvećeg meteorita zabeleženog u Velikoj Britaniji. Muzeji su odmah ponudili novac za komadiće kamena i uspavani gradić je ubrzo bio preplavljen lovcima na meteorite.

6. Tunguska eksplozija

 Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP
Tunguski meteorit, koji je eksplodirao u blizini reke Tunguska u Rusiji 1908, predmet je brojnih rasprava i više od 100 godina kasnije. Pošto nije ostavio krater, spekuliše se o pravoj prirodi događaja, ali većina naučnika veruje da je veliki meteor eksplodirao u ogromnu vatrenu loptu koja je sravnila šumu u radijusu od 20 km. Mnogi i dalje istražuju tu oblast, ali ni meteorit ni krater nikada nisu pronađeni.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Vi ocenite, da li morske sirene zaista postoje?

Dinosaurusi jos postoje ali kao ptice!

Najveca ruska misterija, sta je ubilo istrazivace na Uralu?